– Jak należy przygotowywać pliki do druku cyfrowego lub offsetowego?

 

Do druku przyjmujemy pliki w formacie: pdf, tif, jpg, cdr, eps przygotowane zgodnie z poniższymi wytycznymi:

  Istotne elementy pracy, takie jak teksty, logotypy, itp.  powinny być odsunięte od krawędzi (linii cięcia) o minimum 3 mm.

  Elementy, które mają po przycięciu do formatu dochodzić do samego brzegu pracy (tzn. na spad) powinny w projekcie wystawać poza krawędź (linię cięcia) o 2-3 mm.

Jeżeli przygotowujesz projekt w programie Corel Draw, zwróć uwagę na następujące sprawy:

  Fonty (czcionki) muszą być zamienione na krzywe [Ctrl]+[q].
  Jeżeli praca zawiera elementy dochodzące do samej krawędzi, czyli linii cięcia (tzw. druk na spad), powinny one wystawać poza format minimum 3 mm.

  Zapisz plik z Corela w formacie EPS, wersja 11 lub najwyżej CX5

Jeżeli przygotowujesz projekt w programie Adobe Illustrator, zwróć uwagę na następujące rzeczy:

  Fonty (czcionki) muszą być zamienione na krzywe – [Ctrl]+[Shift]+[o] (PC) lub [ basic2-187_command_mac-512 ] +[Shift]+[o] (Mac).
  Plik nie może być zapisany w wersji wyższej niż CS6.
  Jeżeli praca posiada elementy dochodzące do samej krawędzi (druk na spad), powinny one wystawać poza format minimum 3 mm.
  Zapisz plik z Ilustratora w formacie EPS lub AI.

Jeżeli przygotowujesz pracę w programie Microsoft Word:

  Pobierz program do zamiany plików na PDFy – np. „Primo PDF” i przyślij nam PDFa wygenerowanego w najlepszej jakości przez Worda. Generalnie jednak unikaj używania Worda do przygotowywania prac przeznaczonych do druku offsetowego.

Jeżeli przygotowujesz plik w Adobe Photoshop lub podobnym programie graficznym, zwróć uwagę na następujące sprawy:

  Rozdzielczość pliku nie powinna być mniejsza niż 300 dpi.
  Jeżeli praca posiada elementy dochodzące do samej krawędzi (druk na spad), powinny one wystawać poza format minimum 3 mm.
  Zapisz plik w formacie tif lub pdf. Jeśli musisz zapisać projekt w formacie jpg, ustaw jakość na 12/maksimum.

Jeżeli chcesz dostarczyć gotowy plik w formacie  EPS, zwróć uwagę na następujące sprawy:

  Fonty (czcionki) muszą być zamienione na krzywe.
  Podgląd pliku zdefiniowany na PC  TIFF.
  Jeżeli praca posiada elementy dochodzące do samej krawędzi (druk na spad), powinny one wystawać poza format minimum 3 mm.

Możesz także przysłać gotowy plik PDF wygenerowany w najwyższej jakości przy pomocy Acrobat Distillera zadając domyślne ustawienia „Press”. Przy kompresji wewnętrznej w samym pliku PDF stosuj jedynie algorytm ZIP.

– wizytówki:

Format najpopularniejszej, standardowej wizytówki w Europie to 90×50 mm lub 85×55 mm i przy ich przygotowaniu taki należy zadać rozmiar strony.

– koperty:

Formaty kopert to również standard stosowany na rynku: B4, C4, C5, DL – i przy jej przygotowaniu należy wybrać taki rozmiar strony w programie graficznym. Elementy nadrukowywane na gotowych kopertach muszą być odsunięte od krawędzi koperty  o co najmniej 4mm – maszyna drukująca musi mieć niewielki obszar do uchwycenia koperty. Należy także pamiętać o zachowaniu wolnego miejsca na pole adresowe lub naklejenie naklejki adresowej.

Ponieważ tak czy inaczej studio graficzne w naszej firmie sprawdza wszystkie pliki przed wykonaniem zlecenia, w wypadku zauważenia jakichkolwiek problemów z Twoim plikiem zawiadomimy o tej sytuacji mailem lub telefonicznie jeszcze przed wykonaniem druku.